Hledat
Sezónní témata
12. dubna 2023

Mezinárodní den letectví a kosmonautiky: stínění je potřeba i nad zemí

Redakce
3
934 přečtení
Mezinárodní den letectví a kosmonautiky: stínění je potřeba i nad zemí
Mezinárodní den letectví a kosmonautiky je stanovenan a 12. duben. Létat nad zemí, nebo se dokonce pohybovat ve stavu beztíže, má mnoho specifik. Některé věci ale řešíme na zemi stejně jako ve vzduchu, a jednou z nich je kvalitní stínění proti oslnění. Letci i pasažéři v letadlech potřebují dobré sluneční clony. A jak se nejlépe bránit oslepujícím paprskům na zemi?

Markýzy místo leteckých slunečních clon

Pro letadla s prosklenou kabinou je možné dokoupit sluneční clony. Skládají se z jednotlivých menších panelů a mohou trochu připomínat markýzy. Ty mají oproti clonám výhodu snazší manipulace, příjemně tlumeného zastínění a množství pestrých látek, které můžete sladit s domem i interiérem.

Jednotlivé části zapadající do sebe a maximální ochrana před nevítanými slunečními paprsky? To odpovídá venkovním žaluziím. I když třeba zrovna ve vašem obývacím pokoji nemusí být důsledky oslnění fatální, pořád stojí za to se nepříjemně pálícím paprskům vyhnout.

Plisse žaluzie místo tónovaných fólií

Rozptýlit sluneční paprsky v letadle pomohou tónované polymerové fólie. Podobně jako sluneční brýle filtrují dopadající světlo a zabraňují tak oslnění pilota, i když potřebuje letět směrem ke slunci. Stejně v podstatě fungují i plisse žaluzie: nejsou sice průhledné, ale i v zataženém stavu propouštějí dostatek slunečního světla k tomu, abychom v místnosti dobře viděli, a to i když se slunce sklání k horizontu.

Japonské stěny místo stínítek do kokpitu

Někdy potřebujete zastínit jen určitou část prostoru. V letadle například prostor na kokpitu, kde potřebujete sledovat tablet s navigací nebo instrukcemi. Pro tento účel slouží přenosná stínítka – konstrukce, která zastíní jednu konkrétní část palubní desky.

Podobně můžete v domě nebo bytě zastínit nebo i jen vizuálně oddělit část místnosti pomocí japonských žaluzií. Někdy se jim říká i japonské rolety, přesnější je ale výraz stěny – jde o velkoplošné posuvné panely, které tvoří originální doplněk interiéru a zároveň s jejich pomocí vytvoříte oddělenou místnost nebo pracovní kout.

Nejnovější

Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
934 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.
Sezónní témata
30. dubna 2024

Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov

Redakce
3
934 přečtení
Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov
Vliv UV záření na zdraví lidí a životnost domácích interiérů je často podceňovaný. Dlouhodobá expozice UV záření může způsobit poškození kůže, zrychlené stárnutí a dokonce i riziko kožních onemocnění. Stejně tak může UV záření postupně poškodit nábytek, podlahy a další prvky interiéru. Řešením, jak se proti těmto rizikům bránit, je efektivní stínicí technika, která může významně snížit množství UV záření pronikajícího do vašeho domova.