Hledat
Sezónní témata
18. listopadu 2019

Jak zazimovat pergolu

Redakce
4
2509 přečtení
Jak zazimovat pergolu

Co všechno potřebuje pergola před zimou? Nezapomeňte schovat zahradní nábytek, ošetřit podlahu a přestěhovat rostliny, které venku nepřezimují. Přehled všeho, co je zapotřebí!

Příprava pergoly na zimu

Už jsme se postarali o balkon a užitkovou zahradu, svoji pozornost bychom před zimou ale měli věnovat také pergole. Dobrá zpráva na úvod: hliníková pergola je prakticky bezúdržbová, takže například majitelé pergol ISOTRA  mohou samotné konstrukci pergoly věnovat bez obav pouze základní péči.

Údržba hliníkové pergoly před zimou

  • ošetřete gumové těsnění lamel speciálním přípravkem, který je přímo k tomu určen
  • odstraňte (a v průběhu zimy průběžně odstraňujte) hrubé nečistoty, jako například větve napadané na zastřešenou plochu
  • vyčistěte odtokové kanálky od listí, aby se neucpávaly (opět je potřeba přes zimu občas zkontrolovat)
  • pokud je potřeba, konstrukci pergoly omeťte nebo umyjte šetrným čisticím prostředkem – nepoužívejte agresivní přípravky (organická ředidla, rozpouštědla, čisticí pasty, písky a silné alkalické čisticí prostředky)
  • nastavte lamely na 90 °, aby nepřimrzly nebo je neponičil sníh
  • případné boční stěny, rolety, posuvnou střechu nebo jiné látkové prvky úplně vytáhněte

A kromě samotné konstrukce? Určitě skliďte nebo zakryjte zahradní nábytek. U rostlin postupujte stejně jako na zahradě nebo na balkoně – ty, které by venkovní mrazy nepřečkaly, přeneste do kryté, ale nevytápěné místnosti, kde s omezenou zálivkou přečkají chladné roční období. Dohlédněte na to, aby pod pergolou nezůstaly žádné spotřebiče připojené do zásuvky, a uložte všechny kovové či plechové nádoby a doplňky, aby přes zimu nezrezly. Naopak ponechat v pergole můžete lopatu na sníh, aby byla v zimě po ruce. S podlahou pergoly zacházíme podle jejího materiálu: kámen, beton nebo dlaždice jen opláchneme proudem vody z hadice, podlahu z dřevoplastu očistíme zametením ve směru prken a omytím mýdlovou vodou. Dřevěná podlaha vyžaduje impregnaci speciálním olejem.

547

Plachty na pergoly – jak připravit dřevěnou pergolu na zimu?

Dřevo je materiál, který podléhá povětrnostním podmínkám, proto i dřevěné pergoly je potřeba před zimou buď speciálně ošetřit, nebo zakrýt plachtou. Jedním ze způsobů ochrany dřevěné konstrukce je tlaková impregnace, ta však mění barvu dřeva (zelená patina s bílou krupicí na povrchu) a známky jejího použití lze překrýt pouze tmavými odstíny nátěrů. Alternativně lze pergolu natřít tenkovrstvou lazurou či lakem, to je ale možné u většiny přípravků pouze při teplotách cca do 8–10 °C.

Plachty na dřevěné pergoly částečně chrání jejich konstrukci před vlivy počasí a o něco prodlužují sezónu, kdy lze pergolu využívat. Nevypadají však obvykle příliš esteticky. Pokud vaše dřevěná pergola dosluhuje nebo se teprve rozhodujete, jakou si na jaře pořídíte, zvažte hliníkovou konstrukci – o pergolách ARTOSI  nebo LUKA jsme psali také na našem blogu.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
2509 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
2509 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.