Hledat
Dům a zahrada
17. srpna 2023

Jak vybrat bazén

Redakce
3
1270 přečtení
Jak vybrat bazén
Chcete ještě na poslední teplé týdny pořídit bazén, nebo se s předstihem připravit na příští rok? Přečtěte si, jaký typ se pro vás nejvíc hodí!

Zapuštěný, nebo nadzemní?

Výhody nadzemních variant jsou jasné. Nadzemní bazény jsou levnější, rychleji postavené a nevyžadují zásadní stavební úpravy a zásahy do pozemku. Stačí rovná plocha, na které bazén sestavíte, napustíte a už za několik hodin se můžete koupat.

Životnost nadzemního bazénu je jen několik let, obvykle nejvýš deset. Zapuštěné varianty proti tomu mohou vydržet i několik desetiletí. To ale nutně nemusí být nevýhoda – některé rodiny s dětmi nebo prarodiče s vnoučaty počítají s tím, že období intenzivního letního koupání a cachtání na zahradě bude vlastně poměrně krátké. Batolatům a předškolákům-neplavcům stačí malý bazének a teenageři už zase preferují návštěvy koupaliště s kamarády. Pokud tedy sami neplavete a bazén má sloužit jen jako atrakce pro děti, může vám vyhovovat, že za několik let bazén rozložíte a prostor na zahradě využijete jinak.

Zapuštěný se vyplatí plavcům

Nadzemní bazény mají samozřejmě i další nevýhody. Bazén se stane vizuálním centrem zahrady a výběr tvarů, velikostí i dekorů je omezený. Zapuštěný bazén může mít kromě kulatého, oválného nebo obdélníkového tvaru i atypickou podobu, například oblíbený módní tvar ledviny. Díky zapuštění vypadají na zahradě decentněji a přirozeněji, mimo to do nich můžete instalovat vyhřívání, protiproud, případně mít na jednom konci bazénu „mělčinu“ pro menší děti nebo zabudované schodiště místo žebříku.

Dbejte na bezpečí a nenechávejte nikdy děti v bazénu nebo v jeho blízkosti samotné. Bezpečnost a zároveň tepelný komfort v chladnějších dnech zvýší polykarbonátové zastřešení.

Kam umístit bazén? Ideálně do blízkosti pergoly

Nadzemní nebo zapuštěný – v obou případech je potřeba myslet na vhodný povrch v jeho okolí a také dostupnost zázemí: prostoru na usušení, odpočinek nebo občerstvení. Ideální je postavit bazén na dosah zahradní pergoly. Ta poskytne stín, posezení, prostor pro svačinku i úkryt před náhlou přeháňkou.

Redakce

Nejnovější

Svět Isotra
26. února 2024

Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu

Redakce
3
1270 přečtení
Původ termínů rolet, žaluzií a pergol: Cesta slov k jejich významu
21. února jsme si připomněli Mezinárodní den mateřského jazyka. Víte, odkud pocházejí některé termíny, které v oblasti stínění běžně používáme?
Sezónní témata
8. února 2024

Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu

Redakce
3
1270 přečtení
Oáza klidu: Jak najít rovnováhu a klid ve světě plném shonu
V dnešním zrychleném světě je důležitější než kdy jindy najít si čas pro sebe. Objevte, jak můžete vytvořit svou osobní oázu klidu a udržet si duševní rovnováhu každý den.