Hledat
Sezónní témata
6. ledna 2020

Co všechno se dá udělat s vánočním stromečkem?

Redakce
2
1949 přečtení
Co všechno se dá udělat s vánočním stromečkem?

Rozhodně nepatří dovnitř do popelnic, což je vám asi jasné. Vysloužilý stromek ale může přinést užitek zahrádkářům, chovatelům koz nebo domácím kutilům. Přečtěte si, jak nejlépe zlikvidovat stromek po Vánocích!

Nejjednodušší: nechat stromek vedle kontejnerů

Tato varianta je nejsnazší a bez starostí: odložte stromek na místě běžného svozu odpadu, případně na jiném vyhrazeném místě, kde je mohou popeláři hromadně naložit – pro více informací se porozhlédněte na domovních nebo obecních vývěskách. Město obvykle stromky buď seštěpkuje a zkompostuje, nebo je odveze na skládku biologicky rozložitelného materiálu, případně spálí. Některé obce vyžadují rozřezání silnějších kmenů – zjistěte si například na internetu, jak je to právě u vás.

578

Při odstrojování si podložte stromek igelitovou plachtou nebo velkým kusem kartonu, především v případě, že ho budete rozřezávat. Minimalizujete tak nepořádek a rozsypané jehličí.

Nejen pro zahrádkáře: větve lze kompostovat, kmen seštěpkovat nebo spálit

Majitelé zahrady mohou použít části větví k přikrytí záhonů před mrazem; stejně lze chránit i choulostivé rostliny v balkonových truhlících. Nařezané větve nebo celý stromek naštěpkovaný pomocí štěpkovače můžeme také kompostovat, suchý kmen a větve se případně dají nařezat a spálit v kamnech nebo krbu.

Pečlivě odstrojené: pochoutka pro kozy

Občas se dočteme, že se vánoční stromečky vozí do zoologických zahrad jako pochoutka pro zvířata. To ale platí o těch neprodaných, které nikdy nebyly ozdobené – riziko zapomenutého háčku nebo ozdoby je příliš velké. Pokud je váš stromek ještě zelený a rádi byste jím nakrmili zvířata, velmi pozorně ho odstrojte a zavezte po domluvě známému chovateli koz.

576

Foto: Patryk Sobczak

Pro tvořivé: vyřezávaná kvedlačka nebo betlém

Dřevo z vánočního stromku bude sice možná až moc proschlé, ale i tak se silnější část kmene dá použít k vyřezávání drobných figurek, třeba do betléma, a vrcholek třeba k výrobě kvedlačky. Uřízněte vrcholek stromku – důležitá je horní růžice větví a zhruba 30 cm pod ní. Z prvního uzlu větví bude kvedlací část; je potřeba, aby byly co nejvíce v rovině a alespoň přibližně stejně silné. Větvičky zkraťte na několik centimetrů, oloupejte z celé kvedlačky kůru a ohlaďte brusným papírem. Kvedlačka je nejenom praktická, ale může tvořit i originální dekoraci do kuchyně.

Na jistotu: sběrný dvůr

Pokud se vám nepodařilo stromeček dobře odstrojit (ve větvích například zůstaly zamotané tzv. andělské vlasy), případně je něčím silně znečištěný, raději ho zabalte do pytle a odvezte do místního sběrného dvora – tam si s ním poradí. Na sběrný dvůr patří i umělé vánoční stromky, které už nechcete dál používat: nevyhazujte je ani do kontejneru na plast, ani do směsného odpadu.

Jestli už si příští rok nechcete lámat hlavu s tím, jak se zbavit vánočního stromku, můžete si koupit nebo pronajmout živý stromeček v květináči. V případě, že nemáte zahradu, je pro vás ideální právě pronájem – speciální půjčovny stromků vám ho před svátky přivezou a po Vánocích zase odvezou.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
1949 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
1949 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.