Hledat
Sezónní témata
8. října 2021

Další netradiční zelenina: zkuste si vypěstovat fenykl, mangold nebo okru

Redakce
3
537 přečtení
Další netradiční zelenina: zkuste si vypěstovat fenykl, mangold nebo okru
Rozšiřte si obzory a vyzkoušejte jedlé květy, okru, neobvyklé druhy listové zeleniny nebo třeba fenykl. Čím pestřejší zahrada a jídelníček, tím lépe!

Netradiční listová zelenina: saláty, špenáty, fenykl i mangold

Každý zná salát hlávkový nebo ledový, případně rukolu a polníček. To ale nejsou jediné jedlé lístky, které můžete pěstovat na zahradě: na průběžnou sklizeň je skvělý dubáček, který rychle dorůstá (ale také nejrychleji uvadá, je proto potřeba ho zkonzumovat co nejdříve), jako zdroj listů do salátu Caesar využijete vlastní úrodu římského salátu a pikantní nahořklou chuť jídlům dodá malé množství lístků štěrbáku (endivie).

Znáte plodiny, které se urodí každému?

Do módy se dostává mangold, z něhož se dají zužitkovat listy i řapíky. Listy se obvykle dusí po vzoru špenátu, stejným způsobem lze zužitkovat i novozélandský špenát (čtyřboč). Ten dostal název jen díky podobné využitelnosti – se špenátem není příbuzný a i jeho vegetační doba se liší. Sklizeň je největší v letních měsících, na rozdíl od jarní a podzimní sklizně špenátu. Čtyřboč je vhodný i zasyrova do salátů, zejména při zakrytí rostoucích listů proti světlu, aby neztmavly. Jemnou chuť a velký přínos pro zdraví pak má česnekopažitka (čínská pažitka neboli česnek hlíznatý).

Široké využití má také fenykl – semena jsou vhodná do bylinkových směsí pro lepší zažívání, zvláštní chuť a vůni dodají vývarům, zálivkám a marinádám. Syrové plátky fenyklu mohou být součástí salátů, celou bulvu je možné upéct nebo uvařit v mléce.

Na zahrádce si můžete vypěstovat i šťovík. Ne ale ten, který na výletech uždibujeme u lesních cest – šťovík zahradní je výbornou doplňkovou zeleninou do salátů, pomazánek nebo zeleninových polévek.

Jedlý ibišek i jedlé květy

Ibišek běžně známe jako součást čajových směsí, jako jedlý ibišek (ibiškovec jedlý) se ale označuje okra, tradiční surovina jižních států USA, Karibiku, západní Asie, východního Středomoří a severní Indie. Bývá součástí smažených či dušených masových směsí nebo polévek. Okru si můžete vypěstovat i v našich podmínkách.

Trendem posledních let se stávají jedlé květy – podle tohoto kritéria lze vyhledávat i mezi květinovými semeny. Pokud si chcete oživit saláty, chlebíčky nebo dezerty jedlou dekorací, zasijte semínka lichořeřišnice, brutnáku, violky nebo měsíčku.

Cuketové květy smažené v těstíčku jsou vynikajícím, původně italským předkrmem.

Patizony, hokkaido a další druhy dýní: tykve nemusí být jen na okrasu

Mezi tykve patří všechny dýně, cukety a také patizony, dříve oblíbené „létající talíře“, kterými si můžete zpestřit zahrádku a jídelníček i dnes. Všechny druhy dýní jsou jedlé, ale některé jsou chutnější a snáze zpracovatelné než jiné. V kuchyni tak můžete, pokud se vám bude chtít, zpracovat do jídla i vydlabanou dužinu z halloweenské („mexické“) dýně.

Zahradu budou zdobit barevně a tvarově zajímavé odrůdy jako Sweet Dumpling (bílozelená), žaludová dýně tvaru jahody, sněhobílá White Pearl nebo lagenárie (lahvová tykev). Jako originální příspěvek do kuchyně poslouží špagetová dýně – na pohled vypadají nenápadně, dužina se ale po tepelné úpravě rozpadá do vláken použitelných jako špagety. Nejčastěji se pak pro kuchyňskou úpravu pěstují dýně Hokkaido, máslová nebo muškátová.

Dýně všech druhů a velikostí se ideálně hodí na dekorace – větší lze vydlabat a vyřezat, menší umístit do truhlíků nebo dekorativních zákoutí.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
21. října 2021

Halloween na zahradě

Redakce
2
537 přečtení
Halloween na zahradě
Blíží se Halloween a čím dál víc rodin ho slaví i u nás. Důvod je jednoduchý: především pro děti je zajímavější a vizuálně atraktivnější než tradiční Dušičky. Proč letos nezkusit zábavnou zahradní oslavu Halloweenu?
Sezónní témata
19. října 2021

Jak vyrobit podzimní věnec na dveře

Redakce
2
537 přečtení
Jak vyrobit podzimní věnec na dveře
Ozdobte si vchodové dveře stylovou, jednoduchou a přitom originální dekorací – vyrobte si vlastní podzimní věnec!
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.
V pořádku