Hledat
Udělej si sám
19. října 2018

Vyrobte si létajícího draka, který opravdu létá!

Redakce
4 min
6317 přečtení
Vyrobte si létajícího draka, který opravdu létá!

Drak na kterého nepotřebujete nic speciálního a přece vám bude létat? Dnes si ukážeme jak na to. Budete potřebovat jen několik věcí, které máte pravděpodobně doma.

Co všechno vlastně potřebujete?

  • 3 dřevěné špejle
  • pečicí papír
  • pevnou nit
  • tužku / pero
  • nůžky
  • nůž
  • lepidlo

Nejprve si na špejlích označíme střed, jak můžete vidět na obrázku níže. Klasické špejle mají délku 30 cm. Na půlce udělejte tužkou značku. Na tomto místě špejle pevně omotejte nití a to několikrát rovnoměrně i mezi jednotlivými špejlemi. Měl by vzniknout pravidelný osmiúhelník, kde bude vzdálenost mezi konci špejlí 15 cm.

74
75
76

Kousek od konců špejlí udělejte nožem nebo malý zářez. Ten vám zaručí, že při spojování niť nesklouzne po špejli. Nití spojte po obvodu všechny konce špejlí (stačí omotat) a zavažte. Pro jistotu na každý spoj kápněte trochu lepidla. Nyní už máte hotový výsledný tvar draka!

77

Draka položte na pečicí papír a udělejte u konců špejlí značky ve směru nitě cca 1,5 cm. Nyní ho dejte stranou a konce značek spojte pravítkem. Výsledný obrys vystřihněte nůžkami. Draka vraťte na stejné místo a přečnívající pruhy ohněte podle nitě a slepte.

Nyní stačí už jen vyvázat ocas z nitě a mašliček z pečicího papíru!

79
80
82
78

Pokud se chystáte jít s drakem opravdu létat je třeba ho správně vyvázat. Když budete držet draka za šňůrku opřeného o zem tak, aby všechny ostatní šňůry byly napnuté, měl by svírat přibližně stejný úhel od země jako je na obrázku pod textem.

81

Pokud se vám dílo podaří, můžete nám poslat video jak si váš drak vedl ve větru na náš Facebook!

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
6317 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
6317 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.