Hledat
Sezónní témata
4. srpna 2023

Mezinárodní den piva: jak dodržovat pitný režim

Redakce
3
1189 přečtení
Mezinárodní den piva: jak dodržovat pitný režim
První pátek v srpnu si připomínáme mezinárodní den piva. Uprostřed prázdnin jde o ideálně zvolené datum: bývá teplo a ještě i docela dlouho světlo, takže si ho užijeme na restauračních zahrádkách i doma na terase pod pergolou.

Letos připadá den oslavy piva na čtvrtého srpna. Češi ho pravděpodobně oslaví i v případě, že o něm nebudou vědět: patříme totiž mezi největší pivaře na světě a se spotřebou více než 150 litrů na osobu a rok jsme suverénně na špičce žebříčku.

Nauce o pivu se odborně říká zytologie.

Ve vedrech pivo obvykle pijeme „na žízeň“. Na druhé straně však stojí názory vědců, že alkoholické nápoje nelze počítat do pitného režimu. Alkohol totiž dehydratuje a zatěžuje vnitřní orgány. Jedno pivo by ale v rámci pitného režimu škodit nemělo, doplníte jím totiž i elektrolyty a dodáte tělu také nezanedbatelné množství energie. U jednoho by však bylo lepší i zůstat. Zkrátka všeho s mírou.

Co patří do pitného režimu

Káva a jiné kofeinové nápoje odvodňují, stejně jako alkohol. Ke kávě bychom tedy měli vždy vypít sklenici vody a vínu nebo tvrdému alkoholu se v horkém počasí raději vyhýbat. K hašení žízně nejsou ideální ani nápoje sycené oxidem uhličitým, které mohou komplikovat trávení a mají močopudné účinky. A kolik tekutin vlastně přes den vypít? Dospělý člověk potřebuje doplnit zhruba 2 až 2,5 litru denně, okolo jednoho litru však získá v potravě. Mělo by tedy stačit vypít jen zhruba 1,5 litru vody nebo jiných vhodných nápojů, přičemž v horku nebo při námaze spotřeba pochopitelně stoupá. Při pochybách se řiďte opačným procesem, než je pití: zdravá frekvence močení je zhruba 5–7 x denně, moč by měla mít světlou barvu. Pokud je příliš tmavá, zakalená nebo zapáchá, rozhodně zvyšte příjem tekutin a naučte se pít ještě dříve, než se dostaví pocit žízně.

Vhodné nápoje

  • Čistá voda.
  • Přírodní minerálka s nižším obsahem minerálů.
  • Slabý ovocný nebo bylinkový čaj.
  • Ředěné džusy nebo ovocné a zeleninové šťávy.

Jak se ochladit

Pokud opět přijdou vedra, bude potřeba se ochladit i jinak než jen pitným režimem. O způsobech ochlazení jsme psali například v tomto článku. V každém případě se nenechte otrávit tropickými vedry a raději se na ně připravte včas, ať už pro letošek, nebo až na příští rok. Zastínění bytu předokenními roletami nebo venkovními žaluziemi po důkladném ranním vyvětrání zařídí příjemné klima po celý den, na zahradě nebo na terase zase příjemné prostředí zajistí bioklimatická pergola s naklápěcími lamelami, které odstíní pálící sluneční paprsky.

Nejnovější

Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
1189 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.
Sezónní témata
30. dubna 2024

Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov

Redakce
3
1189 přečtení
Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov
Vliv UV záření na zdraví lidí a životnost domácích interiérů je často podceňovaný. Dlouhodobá expozice UV záření může způsobit poškození kůže, zrychlené stárnutí a dokonce i riziko kožních onemocnění. Stejně tak může UV záření postupně poškodit nábytek, podlahy a další prvky interiéru. Řešením, jak se proti těmto rizikům bránit, je efektivní stínicí technika, která může významně snížit množství UV záření pronikajícího do vašeho domova.