Hledat
Svět Isotra
27. července 2022

Markýzy – historie a využití

Redakce
2
1010 přečtení
Markýzy – historie a využití
Považujete markýzy jen za ozdobu restauračních zahrádek? To by byla škoda – markýzy zvládnou krásně zastínit terasu i balkon. Zajímá vás, jak vznikly a jaké jsou jejich druhy?

Jak vznikly markýzy?

Předchůdce dnešních markýz bychom našli už ve starověkém Egyptě a Sýrii. Tkané rohože stínily stánky na tržištích i prostory u obytných domů. Pokud jde o moderní dobu, rozšířilo se venkovní látkové stínění v první polovině 19. století. Látka byla podepřená dřevěnou nebo ocelovou konstrukcí. V Americe začaly být markýzy před obchody i domovy oblíbené především po skončení občanské války.

Tou dobou však měly mnoho nedostatků: konstrukce byla pevná a látka se musela shrnovat ručně. Později se začaly objevovat mechanismy pro zjednodušení stahování markýz, zejména lano s kladkou. I s touto pomocí ale markýzy obvykle nešly zatáhnout úplně a přečnívající látka mohla vlivem slunečního záření zčásti vyblednout, překážet ve výhledu nebo působit neuspořádaným dojmem.

Moderní markýzy všechny tyto problémy vyřešily. Jdou kompletně zatáhnout, ať už manuálně pomocí kliky, nebo různými variantami elektrického ovládání. Kromě toho se vyvinuly i různé způsoby napínání – křížová ramena například umožňují větší výsuv markýzy, než je její šíře.

K čemu jsou markýzy a jaké typy si můžete pořídit

Konstrukčně dnes existují dva hlavní druhy markýz: košové se používají obvykle před obchody a provozovnami, terasové zastíní balkon či terasu. Pokud nemáte na terase pergolu, je markýza ideálním způsobem jejího zastínění: odcloní sluníčko, vydrží i mírný déšť a nebrání ve výhledu.

Při výběru elektrického ovládání navíc odpadá manipulace, kterou musíte provádět například se slunečníkem: sundat ochranný obal, často s pomocí prodlužovací tyčky, klikou rozvinout, naklopit… u markýzy s elektrickým ovládáním vám stačí stisknout tlačítko. Anebo ani to ne: pro markýzy existuje čidlo slunce/vítr, které je stáhne či vytáhne podle počasí. Případně si můžete markýzy přidat do své chytré domácnosti TaHoma a ovládat je přes telefon nebo si jejich vytahování předem naprogramovat podle svého denního programu.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
4. září 2023

Prázdniny a volné dny o svátcích: které roky jsou nejlepší?

Redakce
4
1010 přečtení
Prázdniny a volné dny o svátcích: které roky jsou nejlepší?
Skončily nejdelší prázdniny, jaké mohou školáci v České republice mít. Jak dlouhé byly oproti standardním a jaký nejvyšší počet volných dnů mimo víkendy můžeme u nás mít?
Svět Isotra
24. srpna 2023

Rohová venkovní žaluzie – revoluční řešení pro rohové portály

Redakce
3
1010 přečtení
Rohová venkovní žaluzie – revoluční řešení pro rohové portály
Máte okna v rohu budovy, ať už jde o vnější, nebo vnitřní roh? Teď je můžete pohodlně zastínit bez toho, aby ve zlomu zůstávala vodicí lišta a rušila výhled po vytažení žaluzie. Jediná podmínka je pravý úhel, tedy devadesátistupňový roh.