Stres, nebo deprese?
Někdy je obtížné rozlišit, kdy každodenní problémy a stres přerostly do deprese. Se stresem můžeme bojovat zlepšením životosprávy, relaxačními cviky a rekreačními aktivitami; v případě deprese bývá potřeba vyhledat odborníka na duševní zdraví.
Příznaky deprese:
- problémy se spánkem
- poruchy příjmu potravy – nechutenství nebo naopak přejídání
- pokles energie, stálá, nadměrná únava
- problémy s pamětí
- apatie, nechuť i do dříve oblíbených činností
- smutek, podrážděnost, nevysvětlitelné změny nálad
- zhoršená paměť i schopnost soustředění
- snížené sebevědomí, pocity viny, úzkosti, bezcennosti
- pesimistický náhled na budoucnost
Sezónní deprese přichází na podzim a v zimě, obvykle se každý rok vrací. Její nejobvyklejší léčba je terapie světlem: přečtěte si, jak přirozeným způsobem co nejvíce zvýšit příjem denního světla během zimních měsíců.
Správná životospráva pomáhá duševnímu zdraví
Kvalitní spánek, pravidelné a výživné jídlo, každodenní pohyb a omezení elektronických zařízení a „obrazovek“ alespoň před spaním: všichni to známe, málokdo to opravdu dodržuje. Jak bojovat se stereotypy, leností a špatnými zvyky?
Nařiďte si budík na usínání místo na vstávání. Zkrátka si určete hodinu, kdy chcete být v posteli, vyhraďte si dostatečnou dobu na výpravu (sprcha, čištění zubů) a zapněte si každý den „budíka na spánek“. Po jeho zazvonění v rychlosti dodělejte to, čemu se právě věnujete, proveďte večerní rutiny a zalezte si do postele s knížkou nebo přehrávačem hudby / mluveného slova. Bude se vám lépe vstávat a váš organismus vám poděkuje.
Plánujte jídelníček: to je zase trik na přísun kvalitního jídla. Nevymýšlejte si jídla příliš složitá, z nedostupných surovin nebo taková, která vám moc nechutnají. Když si naplánujete večeři zdravou, ale přitom chutnou a nenáročnou na přípravu, nebudete mít chuť odbýt se chlebem se salámem.
Pohyb je pro tělesnou i duševní kondici nesmírně důležitý. Najděte si druh pohybu, který vás baví, a zařaďte ho několikrát týdně napevno do diáře, jako třeba pracovní porady nebo návštěvu lékaře. Naučíte se s ním počítat.
Dobíjejte energii příjemným domácím prostředím
Prostředí, v němž bydlíme a pracujeme, má velký vliv na to, jak se cítíme. Pokuste se doma co nejvíce prosvětlit interiér, udržujte lad a pořádek a podle toho, co vám zrovna chybí, nalaďte domov buď do pohody ve stylu hygge, nebo doplňte energii veselými barvami na interiérovém textilu, stínění a jiném zařízení místností.