Hledat
Sezónní témata
15. listopadu 2021

Jak pečovat o svou duševní pohodu?

Redakce
2
927 přečtení
Jak pečovat o svou duševní pohodu?
Pohyb v přírodě, harmonické prostředí a kvalitní společný čas s blízkými lidmi – to vše nám pomáhá udržovat si duševní zdraví a dobrý psychický stav. S nadcházejícím podzimem nás ovlivňuje úbytek světla, horší počasí a další negativní vlivy. Zkuste doplnit energii a harmonii do svého života pomocí dobré životosprávy, dostatku světla a změn v interiéru.

Stres, nebo deprese?

Někdy je obtížné rozlišit, kdy každodenní problémy a stres přerostly do deprese. Se stresem můžeme bojovat zlepšením životosprávy, relaxačními cviky a rekreačními aktivitami; v případě deprese bývá potřeba vyhledat odborníka na duševní zdraví.

Příznaky deprese:

  • problémy se spánkem
  • poruchy příjmu potravy – nechutenství nebo naopak přejídání
  • pokles energie, stálá, nadměrná únava
  • problémy s pamětí
  • apatie, nechuť i do dříve oblíbených činností
  • smutek, podrážděnost, nevysvětlitelné změny nálad
  • zhoršená paměť i schopnost soustředění
  • snížené sebevědomí, pocity viny, úzkosti, bezcennosti
  • pesimistický náhled na budoucnost

Sezónní deprese přichází na podzim a v zimě, obvykle se každý rok vrací. Její nejobvyklejší léčba je terapie světlem: přečtěte si, jak přirozeným způsobem co nejvíce zvýšit příjem denního světla během zimních měsíců.

Správná životospráva pomáhá duševnímu zdraví

Kvalitní spánek, pravidelné a výživné jídlo, každodenní pohyb a omezení elektronických zařízení a „obrazovek“ alespoň před spaním: všichni to známe, málokdo to opravdu dodržuje. Jak bojovat se stereotypy, leností a špatnými zvyky?

Nařiďte si budík na usínání místo na vstávání. Zkrátka si určete hodinu, kdy chcete být v posteli, vyhraďte si dostatečnou dobu na výpravu (sprcha, čištění zubů) a zapněte si každý den „budíka na spánek“. Po jeho zazvonění v rychlosti dodělejte to, čemu se právě věnujete, proveďte večerní rutiny a zalezte si do postele s knížkou nebo přehrávačem hudby / mluveného slova. Bude se vám lépe vstávat a váš organismus vám poděkuje.

Plánujte jídelníček: to je zase trik na přísun kvalitního jídla. Nevymýšlejte si jídla příliš složitá, z nedostupných surovin nebo taková, která vám moc nechutnají. Když si naplánujete večeři zdravou, ale přitom chutnou a nenáročnou na přípravu, nebudete mít chuť odbýt se chlebem se salámem.

Pohyb je pro tělesnou i duševní kondici nesmírně důležitý. Najděte si druh pohybu, který vás baví, a zařaďte ho několikrát týdně napevno do diáře, jako třeba pracovní porady nebo návštěvu lékaře. Naučíte se s ním počítat.

Dobíjejte energii příjemným domácím prostředím

Prostředí, v němž bydlíme a pracujeme, má velký vliv na to, jak se cítíme. Pokuste se doma co nejvíce prosvětlit interiér, udržujte lad a pořádek a podle toho, co vám zrovna chybí, nalaďte domov buď do pohody ve stylu hygge, nebo doplňte energii veselými barvami na interiérovém textilu, stínění a jiném zařízení místností.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
27. května 2022

Jarní úklid: mytí oken, výměna lůžkovin a čištění žaluzií

Redakce
4
927 přečtení
Jarní úklid: mytí oken, výměna lůžkovin a čištění žaluzií
Jaro je v plném proudu. Jestli jste se ještě nedostali k jarnímu úklidu, je nejvyšší čas: celý byt a dům chce pořádně vysmýčit. Čím začít, na co nezapomenout a jak postupovat při důkladném jarním úklidu?
Sezónní témata
25. května 2022

Oslavte Den dětí doma i na zahradě

Redakce
927 přečtení
Oslavte Den dětí doma i na zahradě
Prvního června slaví všechny děti svůj den. Jak jim připravit hezkou oslavu doma nebo na zahradě a užít si krásné odpoledne?