Hledat
Sezónní témata
15. listopadu 2021

Jak pečovat o svou duševní pohodu?

Redakce
2
1064 přečtení
Jak pečovat o svou duševní pohodu?
Pohyb v přírodě, harmonické prostředí a kvalitní společný čas s blízkými lidmi – to vše nám pomáhá udržovat si duševní zdraví a dobrý psychický stav. S nadcházejícím podzimem nás ovlivňuje úbytek světla, horší počasí a další negativní vlivy. Zkuste doplnit energii a harmonii do svého života pomocí dobré životosprávy, dostatku světla a změn v interiéru.

Stres, nebo deprese?

Někdy je obtížné rozlišit, kdy každodenní problémy a stres přerostly do deprese. Se stresem můžeme bojovat zlepšením životosprávy, relaxačními cviky a rekreačními aktivitami; v případě deprese bývá potřeba vyhledat odborníka na duševní zdraví.

Příznaky deprese:

  • problémy se spánkem
  • poruchy příjmu potravy – nechutenství nebo naopak přejídání
  • pokles energie, stálá, nadměrná únava
  • problémy s pamětí
  • apatie, nechuť i do dříve oblíbených činností
  • smutek, podrážděnost, nevysvětlitelné změny nálad
  • zhoršená paměť i schopnost soustředění
  • snížené sebevědomí, pocity viny, úzkosti, bezcennosti
  • pesimistický náhled na budoucnost

Sezónní deprese přichází na podzim a v zimě, obvykle se každý rok vrací. Její nejobvyklejší léčba je terapie světlem: přečtěte si, jak přirozeným způsobem co nejvíce zvýšit příjem denního světla během zimních měsíců.

Správná životospráva pomáhá duševnímu zdraví

Kvalitní spánek, pravidelné a výživné jídlo, každodenní pohyb a omezení elektronických zařízení a „obrazovek“ alespoň před spaním: všichni to známe, málokdo to opravdu dodržuje. Jak bojovat se stereotypy, leností a špatnými zvyky?

Nařiďte si budík na usínání místo na vstávání. Zkrátka si určete hodinu, kdy chcete být v posteli, vyhraďte si dostatečnou dobu na výpravu (sprcha, čištění zubů) a zapněte si každý den „budíka na spánek“. Po jeho zazvonění v rychlosti dodělejte to, čemu se právě věnujete, proveďte večerní rutiny a zalezte si do postele s knížkou nebo přehrávačem hudby / mluveného slova. Bude se vám lépe vstávat a váš organismus vám poděkuje.

Plánujte jídelníček: to je zase trik na přísun kvalitního jídla. Nevymýšlejte si jídla příliš složitá, z nedostupných surovin nebo taková, která vám moc nechutnají. Když si naplánujete večeři zdravou, ale přitom chutnou a nenáročnou na přípravu, nebudete mít chuť odbýt se chlebem se salámem.

Pohyb je pro tělesnou i duševní kondici nesmírně důležitý. Najděte si druh pohybu, který vás baví, a zařaďte ho několikrát týdně napevno do diáře, jako třeba pracovní porady nebo návštěvu lékaře. Naučíte se s ním počítat.

Dobíjejte energii příjemným domácím prostředím

Prostředí, v němž bydlíme a pracujeme, má velký vliv na to, jak se cítíme. Pokuste se doma co nejvíce prosvětlit interiér, udržujte lad a pořádek a podle toho, co vám zrovna chybí, nalaďte domov buď do pohody ve stylu hygge, nebo doplňte energii veselými barvami na interiérovém textilu, stínění a jiném zařízení místností.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
1064 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
1064 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.