Hledat
Dům a zahrada
13. června 2022

Dálkové ovládání: revoluce nejen pro televizi

Redakce
2
847 přečtení
Dálkové ovládání: revoluce nejen pro televizi
Pamatujete si ještě, jaké bylo přecházet přes celou místnost k televizi, když jste chtěli přepnout program? A proč zůstávat ve stejném nepohodlí i po třech desetiletích, pokud se jedná o stínicí techniku? Ovládání rolet nebo žaluzií si můžete dokonce připojit na mobilní telefon.

Tahání šňůry nebo kliky

Historie ovládání stínicí techniky je jasná: mechanická. Vnitřní žaluzie se ovládaly řetízkem, rolety potažením šňůrky, později také s využitím řetízku. Náročnější to bylo s venkovním stíněním. První generace předokenních rolet se tahaly pomocí látkového popruhu, venkovní žaluzie se naklápěly klikou. Mechanické ovládání je možné provozovat i dnes. U vnitřního stínění není rozdíl tak velký, tahat těžké předokenní rolety je ale nepohodlné a fyzicky náročné. Brzy proto přišlo usnadnění s pomocí elektřiny.

Elektrické vypínače

Připojení žaluzií či rolet k elektrické síti umožní ovládat stínění bez námahy. Ovladače se podobají běžným vypínačům světel, obvykle s naznačeným směrem vytahování nebo zatahování. Nevýhodou obyčejného elektrického ovladače je fakt, který si při pořizování nemusíte uvědomovat: pokud stínicí technika není připojená na dálkové ovládání, musíte držet vypínač celou dobu, dokud například roleta nesjede úplně dolů nebo úplně nahoru. U stínění v ložnici, které stahujete každý večer a vytahujete každé ráno, vás několik desítek vteřin držení vypínače brzy přestane bavit.

Dálkové ovládání a čidla

Vytahování žaluzií nebo rolet pomocí dálkového ovládání není na druhou stranu potřeba věnovat žádné úsilí. Nejen, že není nutné držet vypínač celou dobu, ale nemusíte ani stát u okna. Při výběru ovládání stínicí techniky je dobré si zjistit, jaké technologie podporuje. Více o výběru ovládání si přečtěte v našem článku. Venkovní stínění můžete vybavit i čidly, které například venkovní žaluzie automaticky vytáhnou v případě větru nebo naopak sklopí při silném slunci.

Chytrá domácnost

Dálkové ovládání není posledním výkřikem techniky. Dnes můžete stínění ovládat i pomocí chytrého telefonu a zapojit ho do systému chytré domácnosti. Například systém TaHoma s ovladači Somfy umožňuje třeba vytáhnout žaluzie najednou v celém bytě, naplánovat pro každý den konkrétní čas sklápění lamel nebo třeba na dálku zatáhnout markýzu, když si v práci vzpomenete, že zůstala roztažená.

Nejnovější

Sezónní témata
24. listopadu 2022

Advent

Redakce
3
847 přečtení
Advent
Adventní období vítají nejen děti jako připomínku blížících se Vánoc. Co o něm ale víme a jak ho slavit jinak než jen vyjídáním čokoládek z adventního kalendáře?
Sezónní témata
26. října 2022

Halloween a Dušičky: pocta těm, kteří nás opustili

Redakce
3
847 přečtení
Halloween a Dušičky: pocta těm, kteří nás opustili
Mnoho kultur po celém světě na přelomu října a listopadu nějakou formou vzpomíná na své předky a zesnulé členy rodiny. Jaké tradice provozujete okolo svátku Všech svatých vy a čím se můžete inspirovat?