Hledat
Sezónní témata
10. srpna 2023

Mezinárodní den leváků

Redakce
3
1166 přečtení
Mezinárodní den leváků
Leváků je v populaci kolem deseti procent, neměli bychom na ně ale zapomínat. 13. srpna si připomínáme právě leváky a možnosti, jak jim ulehčit každodenní život.

Jak vzniká leváctví

Každý z nás přirozeně preferuje jednu ruku. Důvod, proč je to u většiny populace ta pravá, pravděpodobně souvisí s geny, které ovlivňují asymetrické uspořádání lidského těla (např. srdce na levé straně, játra na pravé). Leváctví je důsledek neurofyziologického vývoje, některé studie ho spojují s hladinou testosteronu v těhotenství, jiné dokládají, že potomek dvou leváků bude s větší pravděpodobností také preferovat levou ruku.

Společnost preferuje pravorukost

Škrabka, otvírák na konzervy nebo nůžky. To jsou příklady několika předmětů denní potřeby, které jsou přizpůsobeny pravákům a levákům, kteří potřebují fungovat v běžné „pravoruké“ kuchyni, komplikují život.

Uspořádání levákova pokoje

Nejdůležitější rozdíl při zařizování pokoje pro leváka je psací stůl a jeho orientace k oknu, případně zdroji umělého světla. U praváků má přicházet zleva, denní světlo může i zepředu. Levákům by analogicky mělo svítit jak slunce, tak lustry a lampičky z pravé strany, aby si při psaní nestínili. Stůl bude také možná potřeba takový, který má o něco větší pracovní plochu, protože leváci potřebují více místa při natáčení učebnic a sešitů u psaní. Pokud má levák v pokoji počítač, bude se mu hodit i speciální levoruká myš, případně taková, u které se dají přepínat tlačítka mezi módem pro pravou a levou ruku. Myš bude mít samozřejmě místo nalevo od klávesnice.

Stínění

I při výběru stínění je možné brát ohled na levoruké členy domácnosti. Místo klasických horizontálních žaluzií, které se ovládají řetízkem na jedné straně, můžete vybavit okna plisse žaluziemi. Ty mají obvykle posuvný horní a spodní profil se středovým držátkem. Velká okna zastíníte například i posuvnými japonskými stěnami. A co venkovní žaluzie nebo předokenní rolety? Zmatky s klikou, páskem nebo vypínači na zdi tam elegantně řeší možnost dálkového ovládání nebo dokonce napojení na systém chytré domácnosti. Pozdravte na Den leváků svého leváka a ulehčete mu život, kdekoli to bude možné.

Nejnovější

Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
1166 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.
Sezónní témata
30. dubna 2024

Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov

Redakce
3
1166 přečtení
Ochrana před UV zářením: Jak stínicí technika chrání vás a váš domov
Vliv UV záření na zdraví lidí a životnost domácích interiérů je často podceňovaný. Dlouhodobá expozice UV záření může způsobit poškození kůže, zrychlené stárnutí a dokonce i riziko kožních onemocnění. Stejně tak může UV záření postupně poškodit nábytek, podlahy a další prvky interiéru. Řešením, jak se proti těmto rizikům bránit, je efektivní stínicí technika, která může významně snížit množství UV záření pronikajícího do vašeho domova.