Hledat
Sezónní témata
10. srpna 2023

Mezinárodní den leváků

Redakce
3
897 přečtení
Mezinárodní den leváků
Leváků je v populaci kolem deseti procent, neměli bychom na ně ale zapomínat. 13. srpna si připomínáme právě leváky a možnosti, jak jim ulehčit každodenní život.

Jak vzniká leváctví

Každý z nás přirozeně preferuje jednu ruku. Důvod, proč je to u většiny populace ta pravá, pravděpodobně souvisí s geny, které ovlivňují asymetrické uspořádání lidského těla (např. srdce na levé straně, játra na pravé). Leváctví je důsledek neurofyziologického vývoje, některé studie ho spojují s hladinou testosteronu v těhotenství, jiné dokládají, že potomek dvou leváků bude s větší pravděpodobností také preferovat levou ruku.

Společnost preferuje pravorukost

Škrabka, otvírák na konzervy nebo nůžky. To jsou příklady několika předmětů denní potřeby, které jsou přizpůsobeny pravákům a levákům, kteří potřebují fungovat v běžné „pravoruké“ kuchyni, komplikují život.

Uspořádání levákova pokoje

Nejdůležitější rozdíl při zařizování pokoje pro leváka je psací stůl a jeho orientace k oknu, případně zdroji umělého světla. U praváků má přicházet zleva, denní světlo může i zepředu. Levákům by analogicky mělo svítit jak slunce, tak lustry a lampičky z pravé strany, aby si při psaní nestínili. Stůl bude také možná potřeba takový, který má o něco větší pracovní plochu, protože leváci potřebují více místa při natáčení učebnic a sešitů u psaní. Pokud má levák v pokoji počítač, bude se mu hodit i speciální levoruká myš, případně taková, u které se dají přepínat tlačítka mezi módem pro pravou a levou ruku. Myš bude mít samozřejmě místo nalevo od klávesnice.

Stínění

I při výběru stínění je možné brát ohled na levoruké členy domácnosti. Místo klasických horizontálních žaluzií, které se ovládají řetízkem na jedné straně, můžete vybavit okna plisse žaluziemi. Ty mají obvykle posuvný horní a spodní profil se středovým držátkem. Velká okna zastíníte například i posuvnými japonskými stěnami. A co venkovní žaluzie nebo předokenní rolety? Zmatky s klikou, páskem nebo vypínači na zdi tam elegantně řeší možnost dálkového ovládání nebo dokonce napojení na systém chytré domácnosti. Pozdravte na Den leváků svého leváka a ulehčete mu život, kdekoli to bude možné.

Nejnovější

Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
897 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?
Sezónní témata
13. října 2023

Oslavte den čokolády

Redakce
2
897 přečtení
Oslavte den čokolády
Kdo by neměl rád čokoládu? Praví čokoholici vědí, při jaké teplotě ji skladovat, při jaké konzumovat a proč by rozhodně neměla přijít na přímé slunce.