Jak vzniká leváctví
Každý z nás přirozeně preferuje jednu ruku. Důvod, proč je to u většiny populace ta pravá, pravděpodobně souvisí s geny, které ovlivňují asymetrické uspořádání lidského těla (např. srdce na levé straně, játra na pravé). Leváctví je důsledek neurofyziologického vývoje, některé studie ho spojují s hladinou testosteronu v těhotenství, jiné dokládají, že potomek dvou leváků bude s větší pravděpodobností také preferovat levou ruku.
Společnost preferuje pravorukost
Škrabka, otvírák na konzervy nebo nůžky. To jsou příklady několika předmětů denní potřeby, které jsou přizpůsobeny pravákům a levákům, kteří potřebují fungovat v běžné „pravoruké“ kuchyni, komplikují život.
Uspořádání levákova pokoje
Nejdůležitější rozdíl při zařizování pokoje pro leváka je psací stůl a jeho orientace k oknu, případně zdroji umělého světla. U praváků má přicházet zleva, denní světlo může i zepředu. Levákům by analogicky mělo svítit jak slunce, tak lustry a lampičky z pravé strany, aby si při psaní nestínili. Stůl bude také možná potřeba takový, který má o něco větší pracovní plochu, protože leváci potřebují více místa při natáčení učebnic a sešitů u psaní. Pokud má levák v pokoji počítač, bude se mu hodit i speciální levoruká myš, případně taková, u které se dají přepínat tlačítka mezi módem pro pravou a levou ruku. Myš bude mít samozřejmě místo nalevo od klávesnice.
Stínění
I při výběru stínění je možné brát ohled na levoruké členy domácnosti. Místo klasických horizontálních žaluzií, které se ovládají řetízkem na jedné straně, můžete vybavit okna plisse žaluziemi. Ty mají obvykle posuvný horní a spodní profil se středovým držátkem. Velká okna zastíníte například i posuvnými japonskými stěnami. A co venkovní žaluzie nebo předokenní rolety? Zmatky s klikou, páskem nebo vypínači na zdi tam elegantně řeší možnost dálkového ovládání nebo dokonce napojení na systém chytré domácnosti. Pozdravte na Den leváků svého leváka a ulehčete mu život, kdekoli to bude možné.