Hledat
Sezónní témata
10. května 2021

Víte, jak správně větrat?

Redakce
3
1416 přečtení
Víte, jak správně větrat?

Bez větrání se neobejdeme – ani my, ani budovy, ve kterých žijeme. Lidem se v prostředí s nedostatkem kyslíku a přebytkem CO2 špatně přemýšlí, hůř se soustředí a bolí je hlava. Stavby zase mají vzhledem k hromadění vodní páry větší sklon k tvorbě plísní. Kromě toho je z budov potřeba odvětrávat radon, který se v nich tvoří rozkladem uranu z podloží a při dlouhodobém vystavení může způsobovat rakovinu. Kdy, jak často a jakým způsobem tedy v obytných místnostech vyměňovat vzduch větráním?

Čím větší zima, tím intenzivněji větrejte

Na jaře a v mírném létě můžete klidně nechat celý den otevřenou ventilačku (ale musíte počítat s tím, že se do bytu dostane také o hodně více hmyzu a prachu). V zimě se však snažte větrat co největším otvorem – a čím chladněji, tím kratší dobu. Během 3–5 minut se stihne vyměnit vzduch, ale neochladí se stěny. V místnosti je pak během chvíle opět teplo, na rozdíl od vytrvalého větrání pomocí mikroventilace nebo ventilace.

Když je vedro, nechte raději okna přes den zavřená – zamezíte tak proudění horkého vzduchu dovnitř. Větrejte v noci nebo brzy ráno, ideálně průvanem.

V případě smogové situace nebo jinak zhoršených rozptylových podmínek se větrat vůbec nedoporučuje, je ale těžké se bez čerstvého vzduchu obejít úplně. Můžete zkusit krátce vyvětrat vždy v době, kdy víte, že v místnosti nebudete následně několik hodin pobývat. Nežádoucí částice ze vzduchu se alespoň částečně usadí. Pokud jsou ale hladiny škodlivin opravdu vysoké, je lepší se dočasně smířit s vyšší vlhkostí i bolestmi hlavy. 

853

Jak často větrat?

Záleží na těsnosti vašich oken a také na tom, kolik času v místnosti strávíte. Místnost, kde spíte, byste měli větrat minimálně ráno a večer. Pokud v prostoru pobýváte celý den, přidejte alespoň jedno vyvětrání přes den – v případě dobře těsnících oken klidně každou hodinu. Nezapomínejte větrat po vaření, žehlení s napařováním nebo po sprchování.

Nesušte v bytě prádlo – dochází tak k nadměrnému zvyšování vlhkosti. Pokud nemáte jinou možnost, snažte se sušit u otevřeného okna nebo větrejte alespoň jednou za hodinu. Ideální je sušit prádlo na zahradě, na balkoně nebo v sušárně.

Soukromí a bezpečí při větrání

Otevřenými okny může do bytu vnikat prach, pyl a hmyz, nebo dokonce ptáci a jiná zvířata. V případě oken do ulice odhalujete soukromí svého bydlení a když z místnosti odejdete, vystavujete se riziku vniknutí cizích osob do vašeho domu či bytu. Část těchto rizik lze elegantně vyřešit s pomocí venkovních žaluzií: při větrání zabrání průniku nepovolaných osob, ptáků nebo zvířat a omezí pohledy zvenčí, přičemž do místnosti propouští denní světlo. Ještě vyšší úroveň zabezpečení nabízejí předokenní rolety ve vodicích lištách. Venkovní rolety mají dvě úrovně zatažení – úplné zatemnění a pak stav, kdy je spodní lamela v nejnižší poloze, ale mezi lamelami zůstávají volné větrací otvory.

Pokud vás při větrání trápí hlavně hmyz, zkuste sítě proti hmyzu do oken i dveří.

854
Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
1416 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
1416 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.