Hledat
Sezónní témata
10. května 2021

Víte, jak správně větrat?

Redakce
3
3660 přečtení
Víte, jak správně větrat?

Bez větrání se neobejdeme – ani my, ani budovy, ve kterých žijeme. Lidem se v prostředí s nedostatkem kyslíku a přebytkem CO2 špatně přemýšlí, hůř se soustředí a bolí je hlava. Stavby zase mají vzhledem k hromadění vodní páry větší sklon k tvorbě plísní. Kromě toho je z budov potřeba odvětrávat radon, který se v nich tvoří rozkladem uranu z podloží a při dlouhodobém vystavení může způsobovat rakovinu. Kdy, jak často a jakým způsobem tedy v obytných místnostech vyměňovat vzduch větráním?

Čím větší zima, tím intenzivněji větrejte

Na jaře a v mírném létě můžete klidně nechat celý den otevřenou ventilačku (ale musíte počítat s tím, že se do bytu dostane také o hodně více hmyzu a prachu). V zimě se však snažte větrat co největším otvorem – a čím chladněji, tím kratší dobu. Během 3–5 minut se stihne vyměnit vzduch, ale neochladí se stěny. V místnosti je pak během chvíle opět teplo, na rozdíl od vytrvalého větrání pomocí mikroventilace nebo ventilace.

Když je vedro, nechte raději okna přes den zavřená – zamezíte tak proudění horkého vzduchu dovnitř. Větrejte v noci nebo brzy ráno, ideálně průvanem.

V případě smogové situace nebo jinak zhoršených rozptylových podmínek se větrat vůbec nedoporučuje, je ale těžké se bez čerstvého vzduchu obejít úplně. Můžete zkusit krátce vyvětrat vždy v době, kdy víte, že v místnosti nebudete následně několik hodin pobývat. Nežádoucí částice ze vzduchu se alespoň částečně usadí. Pokud jsou ale hladiny škodlivin opravdu vysoké, je lepší se dočasně smířit s vyšší vlhkostí i bolestmi hlavy. 

853

Jak často větrat?

Záleží na těsnosti vašich oken a také na tom, kolik času v místnosti strávíte. Místnost, kde spíte, byste měli větrat minimálně ráno a večer. Pokud v prostoru pobýváte celý den, přidejte alespoň jedno vyvětrání přes den – v případě dobře těsnících oken klidně každou hodinu. Nezapomínejte větrat po vaření, žehlení s napařováním nebo po sprchování.

Nesušte v bytě prádlo – dochází tak k nadměrnému zvyšování vlhkosti. Pokud nemáte jinou možnost, snažte se sušit u otevřeného okna nebo větrejte alespoň jednou za hodinu. Ideální je sušit prádlo na zahradě, na balkoně nebo v sušárně.

Soukromí a bezpečí při větrání

Otevřenými okny může do bytu vnikat prach, pyl a hmyz, nebo dokonce ptáci a jiná zvířata. V případě oken do ulice odhalujete soukromí svého bydlení a když z místnosti odejdete, vystavujete se riziku vniknutí cizích osob do vašeho domu či bytu. Část těchto rizik lze elegantně vyřešit s pomocí venkovních žaluzií: při větrání zabrání průniku nepovolaných osob, ptáků nebo zvířat a omezí pohledy zvenčí, přičemž do místnosti propouští denní světlo. Ještě vyšší úroveň zabezpečení nabízejí předokenní rolety ve vodicích lištách. Venkovní rolety mají dvě úrovně zatažení – úplné zatemnění a pak stav, kdy je spodní lamela v nejnižší poloze, ale mezi lamelami zůstávají volné větrací otvory.

Pokud vás při větrání trápí hlavně hmyz, zkuste sítě proti hmyzu do oken i dveří.

854
Redakce

Nejnovější

Dům a zahrada
17. června 2025

Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?

Redakce
4
3660 přečtení
Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?
Setkali jste se už s výrazem biofilní? Vyjadřuje lásku k přírodě a potřebu dostat co nejvíce přírodních prvků do běžného života. Biofilní design je architektonický přístup, který propojuje náš životní prostor a přírodu. Jde o stále populárnější trend – a v pergole si ho můžete užít nejsnáze.
Svět Isotra
16. června 2025

Jak si vybrat venkovní stínění: Žaluzie, nebo rolety?

Redakce
3
3660 přečtení
Jak si vybrat venkovní stínění: Žaluzie, nebo rolety?
Nejde jen o regulaci světla: venkovní stínění dokáže zlepšit i tepelnou a hlukovou izolaci, ušetřit energii a zvýšit bezpečnost. Které řešení je pro vás vhodnější – předokenní rolety, nebo venkovní žaluzie?