Hledat
Dům a zahrada
10. prosince 2018

Velký předvánoční úklid. Na co nezapomenout?

Redakce
5
1583 přečtení
Velký předvánoční úklid. Na co nezapomenout?

Vánoce jsou pro mnohé z nás tím nejkrásnějším obdobím v roce. Vedle radostných chvil a pohody s sebou přinášejí však spoustu stresu s přípravami. Mezi ty nejméně oblíbené patří velký úklid, který do povinných příprav zařazuje většina českých domácností. Jak mít s úklidem co nejméně trápení a na co hlavně nezapomenout?

Hodně vám pomůže, když si vytvoříte seznam činností, ze kterých se váš úklid skládá - utírání prachu, vyklízení skříní, čištění dlaždiček v koupelně, atd. Budete tak mít lepší přehled, co jste už udělali a co vám ještě zbývá. Dále si úklid můžete rozdělit i podle místností a pater, která obýváte, což oceníte zejména v případě, že bydlíte ve velkém domě.

A jak by měl ideální úklid vypadat?

Obývák

V obýváku jste už možná s úklidem zběhlí, ale ten vánoční si přece jen žádá důkladnější přístup. Kromě klasického utírání prachu se pusťte i do uklízení skříní, obývací stěny a popřípadě knihovny. Součástí úklidu by mělo být i vyčištění sedačky, ať se můžete při koukání na pohádky pohodlně posadit do čistého. Sedačku můžete buď vyluxovat vysavačem, anebo vyčistit mokrou cestou pomocí speciálního přístroje. 

Kuchyň

Co se týče kuchyně, do uklízecí procedury zahrňte i čištění lednice a trouby. Dále si pohrajte s vyleštěním všech dlaždiček a spár a nezapomeňte uklidit i ve špajzu. Vyhoďte prošlé potraviny a udělejte místo na vánoční zásoby. V každém případě úklid kuchyně nepodceňte, neboť právě zde se odehrává štědrovečerní večeře a taková příležitost by se měla odehrávat v pěkném a čistém prostředí. 

Koupelna

V koupelně na vás opět budou čekat dlaždičky, spáry a všechny povrchy, na které dopadá voda a usazuje se v nich špína. Také vyčistěte zrcadla, poličky s kosmetikou a nezapomeňte vyprat koupelnovou rohožku. Při úklidu v koupelně se vám budou hodit silnější čisticí prostředky, ale pokud jste fanoušci ekologické drogerie, zkuste například vyčistit spáry grapefruitem nebo citronem. Koupelnu krásně provoníte a navíc uděláte něco pro přírodu. 

Ložnice

V ložnici se soustřeďte spíše na skříně a obsah v nich. Vyndejte všechny věci a utřete prach vevnitř skříní. Dlouho nenošené oblečení můžete věnovat na charitu, a tak udělat dobrý skutek. Těsně před Vánoci si vyměňte ložní prádlo, např. můžete použít povlečení s vánočním dekorem, a tak si vykouzlíte vánoční atmosféru i v ložnici. 

Předsíň

V předsíni se často válí věci, které denně používáme. Boty, dětské batohy, ale i kabelky a další doplňky ukliďte do skříní, ať o ně ve vánočním stresu nezakopnete. Předsíň je také první místností, kterou návštěva vidí. Snažte se tedy zde udržovat pořádek, ať se vaši blízcí cítí u vás dobře ihned po příchodu. 

Okna

Posledním úkolem, který vás při velkém vánočním úklidu čeká, jsou okna. Jen tak bude váš úklid kompletní a naprosto dokonalý. Nejdříve umyjte okna zvenku, pak se pusťte do vnitřních částí. Nezapomeňte ani na žaluzie. Použijte na ně jemný hadr a trochu saponátu. Žaluzie dokonale zbavíte prachu a vaše okna budou zářit víc, než svíčky na vánočním stromečku. A venkovní žaluzie? O tom jsme již psali v tomto článku.

Zbytečně se nestresujte

Cílem vánočního úklidu je vytvořit útulnou atmosféru a své obydlí připravit na krásný vánoční čas. Rozhodně se zbytečně nestresujte a nepanikařte, pokud něco nestihnete. Určitě se o úklid podělte i s dalšími členy domácnosti. Nebojte se zapojit děti (pokud nejsou úplně malé) a také manžela. Jen dávejte pozor, aby případní pomocníci nenašli nezabalený dárek. Po dokončení úklidu se natáhněte na sedačku, pusťte si oblíbenou pohádku a dopřejte si zaslouženou porci cukroví.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. září 2022

Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě

Redakce
3
1583 přečtení
Výlety pro babí léto: odpočiňte si v podzimní přírodě
27. září je Světový den turistiky. Ať už jste zvyklí chodit na pěší výlety každý víkend, nebo se do přírody vydáte jen občas, vypravte se koncem září na výlet s naším průvodcem – máme tip pro každý kraj České republiky.
Svět Isotra
14. září 2022

30 let společnosti ISOTRA

Redakce
6
1583 přečtení
30 let společnosti ISOTRA
Když před třiceti lety vznikla opavská společnost ISOTRA, neměla většina Čechů o venkovním stínění ani ponětí a na interiérové žaluzie se čekalo dva roky. Tehdy švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut chytli příležitost za pačesy. Z rodinné firmy vyrostla společnost, která zaměstnává 630 lidí, je držitelem 7 patentů a 33 užitných vzorů a exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než 43 zemí světa. Za tři dekády své existence prodali více než 7 miliónů kusů výrobků stínicí techniky, z toho venkovních žaluzií přibližně 1 milion kusů. O složitých začátcích i cestě k úspěchu jsme si povídali s Erichem Stavařem a Lýdií Blachutovou, která je rovněž již od samého začátku neoddělitelnou součástí společnosti ISOTRA.