Než si vyberete, zda budete zahradu upravovat sami či s pomocí odborníků, promyslete si velikost a umístění zahrady, k jakému účelu bude sloužit, kolik času můžete věnovat údržbě.
Vyplatí se povolat na pomoc architekta?
Jste-li zkušení zahradníci a máte dostatek času na budování své nové zahrady, poradíte si nejspíš sami. Pokud ovšem nerozeznáte jednotlivé druhy rostlin od sebe, neradi děláte špinavou práci nebo nemáte čas, pak se vyplatí povolat na pomoc architekta nebo zkušené zahradníky. Zkušenějším postačí pouze konzultace, začátečníci si mohou u architekta objednat studii, ve které architekt poradí s rozložením ploch, umístěním základních prvků zahrady. Projektant vás upozorní na případné chyby a překážky, provede předběžnou kalkulaci nákladů.
Kompletní projekt bude obsahovat
- přesný popis technologií
- kompletní osazovací plán
- detaily jezírka, pergoly, řez skladbou cesty
- podrobný výkaz výměr
Architekt může také fungovat jako případný dozor při realizaci. Služby architektů se cenovým rozpětím liší.
Jak vybrat vhodného architekta?
Zahradní architekt vám bude dobrým pomocníkem a ušetří vám peníze, pokud jsou dodrženy určité podmínky. Vhodného architekta poznáte podle těchto bodů:
- Věnuje dostatek času pro komunikaci s vámi
- Zjistí podrobně všechna vaše přání a požadavky
- Zajímá ho, kolik času budete zahradě věnovat a jak ji budete využívat
- Seznámí se se všemi parametry zahrady
Pokud se rozhodnete využít služby architekta, neznamená to, že nesmíte do celého procesu vstupovat. Naopak. Správný odborník bude chtít znáte vaše stanovisko a vše s vámi prokonzultuje. Někomu se může zdát cena za projekt vysoká, nicméně nesprávným technickým řešením zahrady můžete ve výsledku ztratit mnohem více peněz.