Hledat
Sezónní témata
11. ledna 2022

Otužování pod pergolou

Redakce
2
1130 přečtení
Otužování pod pergolou
Patří mezi vaše předsevzetí do nového roku i zdravější životní styl? Zkuste otužování – a pokud máte zahradu nebo terasu, vytvořte si rovnou vlastní otužovací koutek.

Koupací jezírko nebo káď

Pravověrní otužilci nedají dopustit na dostatečně prostornou káď nebo jiný prostor naplněný vodou. Koupací zahradní jezírko má využití i po zbytek roku a lépe se udržuje nezamrzlé.

Jak začít s otužováním?

  • u venkovního koupání je nejlepší začít už v létě a postupně se přizpůsobovat snižujícím se teplotám
  • začínáme jen tehdy, když jsme zdraví a v pohodě
  • důležitá je pravidelnost: najděte si čas alespoň jednou, maximálně však třikrát týdně (ledovou sprchu si ale můžete dávat denně)
  • pokud nemáme trénink z léta a podzimu, připravujeme se na ponor do ledové vody nejprve otíráním končetin vlhkými žínkami a prodlužujícími se studenými sprchami
  • před ponorem a po ponoru si zacvičíme

Zdravotní účinky otužování jsou nesporné. Otužování podporuje imunitu, pomáhá spalování tuku a zmírňuje projevy alergií. Jeho zastánci vyzdvihují i pozitivní vliv na psychickou pohodu.

V zasněžené zahradě se dá otužovat i prostřednictvím krátkého poležení nebo bosé chůze v čerstvém sněhu.

Domácí lázně pod pergolou

Když si zrovna netroufáte na otužování celého těla, dopřejte si alespoň koupele nohou: naplňte dvě přiměřeně velké nádoby horkou a studenou vodou a střídavě v nich přešlapujte – dvě minuty v teplé vodě, minutu ve studené. Dno se dá také vyložit oblázky, které lépe prokrví nohy.

Pod zahradní pergolou si tak můžete vybudovat domácí zimní lázně: buď dvě nádoby na výše popsanou Kneippovu lázeň nohou, nebo velkou káď pro otužování celého těla.

Na zahradě můžete mít i zdravotní brouzdaliště, které může navazovat na zahradní jezírko.

Sauna na zahradě

Chcete si kromě zdravého ochlazení dopřát ještě zdravější střídání teplot? Pořiďte si na zahradu saunu. Existují dva typy: klasická finská vytápěná kamny a infrasauna, která používá infrazářiče. Ochlazování se však provádí jen po saunování v klasické sauně.

Pokud plánujete stavbu sauny, nejdříve se rozhodněte mezi venkovní saunou a saunovým domkem. Venkovní sauna je v podstatě jen lépe izolovaná interiérová sauna, zatímco saunový domek je komplexní dřevostavba, která umožňuje do konstrukce zahrnout i další místnosti, například prostor pro vířivku. Venkovní zchlazovací káď nebo vanu (která k saunování neodmyslitelně patří) můžete využít i pro otužování. Nebo naopak.

Ať už si vyberete saunu, otužování nebo obojí, přejeme vám šťastný, úspěšný a zdravý vstup do nového roku.

Nejnovější

Svět Isotra
22. června 2022

Výhody bioklimatické pergoly, které si na první pohled neuvědomíte

Redakce
3
1130 přečtení
Výhody bioklimatické pergoly, které si na první pohled neuvědomíte
Jaký přístřešek na zahradu? Hliníková bioklimatická pergola má spoustu jedinečných vlastností, které dokážou pobyt na terase zpříjemnit.
Udělej si sám
20. června 2022

Životní změny: narození miminka

Redakce
3
1130 přečtení
Životní změny: narození miminka
Když má do domácnosti přibýt miminko, budou potřeba nejrůznější úpravy. Ať už v rámci pohodlí, bezpečnosti nebo nových úložných prostor.