Hledat
Sezónní témata
11. ledna 2022

Otužování pod pergolou

Redakce
2
1418 přečtení
Otužování pod pergolou
Patří mezi vaše předsevzetí do nového roku i zdravější životní styl? Zkuste otužování – a pokud máte zahradu nebo terasu, vytvořte si rovnou vlastní otužovací koutek.

Koupací jezírko nebo káď

Pravověrní otužilci nedají dopustit na dostatečně prostornou káď nebo jiný prostor naplněný vodou. Koupací zahradní jezírko má využití i po zbytek roku a lépe se udržuje nezamrzlé.

Jak začít s otužováním?

  • u venkovního koupání je nejlepší začít už v létě a postupně se přizpůsobovat snižujícím se teplotám
  • začínáme jen tehdy, když jsme zdraví a v pohodě
  • důležitá je pravidelnost: najděte si čas alespoň jednou, maximálně však třikrát týdně (ledovou sprchu si ale můžete dávat denně)
  • pokud nemáme trénink z léta a podzimu, připravujeme se na ponor do ledové vody nejprve otíráním končetin vlhkými žínkami a prodlužujícími se studenými sprchami
  • před ponorem a po ponoru si zacvičíme

Zdravotní účinky otužování jsou nesporné. Otužování podporuje imunitu, pomáhá spalování tuku a zmírňuje projevy alergií. Jeho zastánci vyzdvihují i pozitivní vliv na psychickou pohodu.

V zasněžené zahradě se dá otužovat i prostřednictvím krátkého poležení nebo bosé chůze v čerstvém sněhu.

Domácí lázně pod pergolou

Když si zrovna netroufáte na otužování celého těla, dopřejte si alespoň koupele nohou: naplňte dvě přiměřeně velké nádoby horkou a studenou vodou a střídavě v nich přešlapujte – dvě minuty v teplé vodě, minutu ve studené. Dno se dá také vyložit oblázky, které lépe prokrví nohy.

Pod zahradní pergolou si tak můžete vybudovat domácí zimní lázně: buď dvě nádoby na výše popsanou Kneippovu lázeň nohou, nebo velkou káď pro otužování celého těla.

Na zahradě můžete mít i zdravotní brouzdaliště, které může navazovat na zahradní jezírko.

Sauna na zahradě

Chcete si kromě zdravého ochlazení dopřát ještě zdravější střídání teplot? Pořiďte si na zahradu saunu. Existují dva typy: klasická finská vytápěná kamny a infrasauna, která používá infrazářiče. Ochlazování se však provádí jen po saunování v klasické sauně.

Pokud plánujete stavbu sauny, nejdříve se rozhodněte mezi venkovní saunou a saunovým domkem. Venkovní sauna je v podstatě jen lépe izolovaná interiérová sauna, zatímco saunový domek je komplexní dřevostavba, která umožňuje do konstrukce zahrnout i další místnosti, například prostor pro vířivku. Venkovní zchlazovací káď nebo vanu (která k saunování neodmyslitelně patří) můžete využít i pro otužování. Nebo naopak.

Ať už si vyberete saunu, otužování nebo obojí, přejeme vám šťastný, úspěšný a zdravý vstup do nového roku.

Nejnovější

Sezónní témata
24. listopadu 2022

Advent

Redakce
3
1418 přečtení
Advent
Adventní období vítají nejen děti jako připomínku blížících se Vánoc. Co o něm ale víme a jak ho slavit jinak než jen vyjídáním čokoládek z adventního kalendáře?
Sezónní témata
26. října 2022

Halloween a Dušičky: pocta těm, kteří nás opustili

Redakce
3
1418 přečtení
Halloween a Dušičky: pocta těm, kteří nás opustili
Mnoho kultur po celém světě na přelomu října a listopadu nějakou formou vzpomíná na své předky a zesnulé členy rodiny. Jaké tradice provozujete okolo svátku Všech svatých vy a čím se můžete inspirovat?