Hledat
Sezónní témata
11. ledna 2022

Otužování pod pergolou

Redakce
2
2249 přečtení
Otužování pod pergolou
Patří mezi vaše předsevzetí do nového roku i zdravější životní styl? Zkuste otužování – a pokud máte zahradu nebo terasu, vytvořte si rovnou vlastní otužovací koutek.

Koupací jezírko nebo káď

Pravověrní otužilci nedají dopustit na dostatečně prostornou káď nebo jiný prostor naplněný vodou. Koupací zahradní jezírko má využití i po zbytek roku a lépe se udržuje nezamrzlé.

Jak začít s otužováním?

  • u venkovního koupání je nejlepší začít už v létě a postupně se přizpůsobovat snižujícím se teplotám
  • začínáme jen tehdy, když jsme zdraví a v pohodě
  • důležitá je pravidelnost: najděte si čas alespoň jednou, maximálně však třikrát týdně (ledovou sprchu si ale můžete dávat denně)
  • pokud nemáme trénink z léta a podzimu, připravujeme se na ponor do ledové vody nejprve otíráním končetin vlhkými žínkami a prodlužujícími se studenými sprchami
  • před ponorem a po ponoru si zacvičíme

Zdravotní účinky otužování jsou nesporné. Otužování podporuje imunitu, pomáhá spalování tuku a zmírňuje projevy alergií. Jeho zastánci vyzdvihují i pozitivní vliv na psychickou pohodu.

V zasněžené zahradě se dá otužovat i prostřednictvím krátkého poležení nebo bosé chůze v čerstvém sněhu.

Domácí lázně pod pergolou

Když si zrovna netroufáte na otužování celého těla, dopřejte si alespoň koupele nohou: naplňte dvě přiměřeně velké nádoby horkou a studenou vodou a střídavě v nich přešlapujte – dvě minuty v teplé vodě, minutu ve studené. Dno se dá také vyložit oblázky, které lépe prokrví nohy.

Pod zahradní pergolou si tak můžete vybudovat domácí zimní lázně: buď dvě nádoby na výše popsanou Kneippovu lázeň nohou, nebo velkou káď pro otužování celého těla.

Na zahradě můžete mít i zdravotní brouzdaliště, které může navazovat na zahradní jezírko.

Sauna na zahradě

Chcete si kromě zdravého ochlazení dopřát ještě zdravější střídání teplot? Pořiďte si na zahradu saunu. Existují dva typy: klasická finská vytápěná kamny a infrasauna, která používá infrazářiče. Ochlazování se však provádí jen po saunování v klasické sauně.

Pokud plánujete stavbu sauny, nejdříve se rozhodněte mezi venkovní saunou a saunovým domkem. Venkovní sauna je v podstatě jen lépe izolovaná interiérová sauna, zatímco saunový domek je komplexní dřevostavba, která umožňuje do konstrukce zahrnout i další místnosti, například prostor pro vířivku. Venkovní zchlazovací káď nebo vanu (která k saunování neodmyslitelně patří) můžete využít i pro otužování. Nebo naopak.

Ať už si vyberete saunu, otužování nebo obojí, přejeme vám šťastný, úspěšný a zdravý vstup do nového roku.

Nejnovější

Sezónní témata
29. května 2024

Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti

Redakce
4
2249 přečtení
Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti
Každý rok 1. června slavíme Mezinárodní den dětí, který je věnován našim nejmladším a nejcennějším členům společnosti. Tento den je příležitostí k oslavě radosti, nevinnosti a naděje, kterou děti přinášejí do našich životů. Zároveň nám připomíná, jak důležité je zajistit pro děti bezpečné, zdravé a stimulující prostředí, ve kterém mohou růst a rozvíjet se.
Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
2249 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.