Hledat
Svět Isotra
9. června 2025

Od jeskyní k pergolám: historie stínění v pravěku a starověku

Redakce
3
1008 přečtení
Od jeskyní k pergolám: historie stínění v pravěku a starověku
Když si dnes zatáhnete rolety nebo se schováte pod pergolu s chladným nápojem v ruce, asi se nezamýšlíte nad tím, že stínění nadbytečných slunečních paprsků provází lidstvo už od pravěku. Naši předkové sice neměli žaluzie s chytrým ovládáním, ale potřeba ochránit se před sluncem, větrem a deštěm je provázela od počátku věků. Jak tedy vypadalo stínění v minulosti a co z těchto pradávných metod přetrvalo dodnes?

Pravěk: Když byla jeskyně nejlepší roleta

Na počátku věků bylo stínění stejně jednoduché jako samotné bydlení. Lidé hledali úkryt před zimou a nejrůznějšími vlivy počasí v přírodě – v jeskyních, pod skalními převisy nebo ve stínu stromů. Když začali stavět první jednoduché přístřešky, využívali k ochraně před sluncem i deštěm kůži, větve a listí.

Dnešní alternativa: Pravěké stínění můžete nasimulovat terasovou markýzou nebo screenovými roletami. Na rozdíl od dávných dob ale moderní materiály umožňují dálkové ovládání bez námahy, chrání před UV zářením a navíc umožňují přesně regulovat množství světla.

Starověk: Luxusní stínění ve stylu Egypta a Říma

Staří Egypťané věděli, že v horkém klimatu je nezbytné vystavovat se slunci co nejméně. Proto stavěli domy s malými okny a silnými hliněnými zdmi, které udržovaly chlad. Na terasách a v zahradách pak používali lněné baldachýny – předchůdce dnešních látkových markýz. Z Egypta máme také doklad o první zahradě s pergolou, a to zhruba z roku 1 400 př. n. l.

Řekové a Římané posunuli stínění na novou úroveň. Veřejná prostranství a divadla často kryly látkové závěsy, a pokud jste si chtěli užít příjemné venkovní posezení, schovali jste se do sloupořadí obklopujícího vnitřní dvůr. A v Koloseu? Tam se nad tisíci diváky rozprostíralo obří „velarium“, tedy rozsáhlá plátěná markýza ovládaná pomocí lan. Běžné byly také pergoly, původně používané jako podpůrné konstrukce pro pěstování vinné révy. Často sloužily jako místo setkávání i filozofických diskusí.

Dnešní alternativa: Pergoly v každém případě ušly kus cesty. S někdejšími konstrukcemi porostlými vinnou révou mají ale jedno společné: tvoří příjemný venkovní prostor chráněný před žhnoucím sluncem. Jen místo provazů a otroků dnes používáme motorický pohon a ovládání na dálku.

Jak daleko jsme došli?

Nové materiály krycích látek i konstrukcí, elektrické ovládání, napojení do chytré domácnosti. Dnešní možnosti venkovního stínění jsou téměř nekonečné a můžeme si je přizpůsobit přesně na míru našim potřebám. Princip stínění je ale starý jako lidstvo samo. Jen jsme místo větví, kůží a plátna přešli na odolné textilie, hliník a elektroniku.

Nejnovější

Dům a zahrada
7. července 2025

Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor

Redakce
4
1008 přečtení
Zahrada jako letní obývák: Jak stínicí technika promění venkovní prostor
Zahrada nebo terasa dnes už dávno neslouží jen k pěstování květin a zeleniny. V posledních letech se stále více proměňují v prodloužený obytný prostor, téměř letní obývák, kde se odpočívá, stoluje, pracuje i baví s přáteli. Aby však byla tato venkovní zóna pohodlná a využitelná během celého dne, nestačí jen zahradní nábytek a gril. Klíčovou roli hraje stínicí technika, která pomáhá regulovat teplotu, chrání před ostrým sluncem, deštěm nebo větrem a dodává prostoru útulnost i styl.
Dům a zahrada
17. června 2025

Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?

Redakce
4
1008 přečtení
Biofilní pergola: Jak se lépe propojit s přírodou?
Setkali jste se už s výrazem biofilní? Vyjadřuje lásku k přírodě a potřebu dostat co nejvíce přírodních prvků do běžného života. Biofilní design je architektonický přístup, který propojuje náš životní prostor a přírodu. Jde o stále populárnější trend – a v pergole si ho můžete užít nejsnáze.