Hledat
Sezónní témata
29. května 2019

Jak ochránit děti před vosami, sršni a nakaženými komáry? Pomohou sítě do oken

Redakce
5
1838 přečtení
Jak ochránit děti před vosami, sršni a nakaženými komáry? Pomohou sítě do oken

Když už v létě musíme být uvnitř domu nebo bytu, obvykle se neobejdeme bez otevřených oken. Těmi ale kromě čerstvého vzduchu může snadno dovnitř jakýkoli létavý hmyz. Některé druhy nás pouze obtěžují, jiné ale nám nebo našim dětem mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.

Nebezpečí bodnutí hmyzem

V České republice se sice nemusíme bát komárů nakažených malárií nebo virem zika, přesto ale komáři u nás mohou přenášet nepříjemné nemoci. Podle jihomoravského města dostala svůj název valtická horečka, virové onemocnění přenášené komáry rodu Aedes. Postihuje především děti a objevuje se v sezóně komárů, tedy v létě a začátkem podzimu. Její průběh se podobá chřipce a stejná bývá i léčba: klid, dostatek tekutin, případně běžné léky na chřipku.

215

Komár rodu Aedes, zdroj: glacvcd.org

V našich končinách se vyskytly ale také případy západonilské horečky, kterou přenáší komár pisklavý. Ta s sebou nese nejen horečky, únavu a bolesti hlavy, kloubů či svalů, ale v nejvážnějších případech může vést až k zápalu mozkových blan, ochrnutí nebo úmrtí. Vzácně mohou komáři prostřednictvím krve nakaženého člověka, kterého bodli dříve, přenést také lymeskou boreliózu.

216

Hmyz v domácnosti: průjem i žloutenka

Kromě komárů, vos a sršňů vám do oken mohou vletět a poštípat vás například bzikavky, ovádi, bodalky nebo muchničky. U muchniček a bzikavek byl prokázán přenos lymeské boreliózy. Obyčejné mouchy domácí, které svýma nohama kontaminují jídlo ponechané na stole, nám mohou způsobit zažívací potíže nebo dokonce žloutenku typu A. Jako invazní druh se u nás nedávno objevila také ochmýřená muška koutule, která se často množí v odpadních vodách a její larvy parazitují v tělech domácích zvířat i člověka.

Když už vás nějaký hmyz poštípe, je vhodné místo vpichu vydezinfikovat, ošetřit lokálním znecitlivujícím gelem (např. Fenistil) a snažit se štípanec neškrábat – mohli byste si tak do rány zanést nepříjemnou sekundární infekci. Při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm můžete zmírnit bolest přiložením rozříznuté cibule, případně nanesením kašičky z jedlé sody a vody.

Sítě do oken proti hmyzu

Nejlepší je pochopitelně žádné žihadlo ani štípanec nedostat a žádné potenciální přenašeče nemocí do místnosti nepustit. Pokud současně nechcete přijít o čerstvý venkovní vzduch, nejlepším řešením jsou sítě do oken. Do oken bez okapnice jsou ideální sítě typu C s otočnými klipy, jejichž montáž nevyžaduje žádné navrtávání ani jiné zásahy do rámu okna. Hliníkový rám je k dispozici v barvách vzorníku RAL, v imitaci dřeva nebo potažení renolitem. Pro okna s okapnicí a starší typy oken se hodí sítě typu E s navrtáváním do rámu. Rám sítě je také z hliníku v barvách RAL nebo v imitaci dřeva.

213

Síť proti hmyzu může být dokonce vertikálně (typ G10) nebo horizontálně (typ F10) rolovací – tento typ můžete namontovat do rámu okna, dvoukřídlého okna nebo balkonových dveří všude tam, kde potřebujete čas od času síť vyrolovat a zastavit v libovolné poloze. Extrudovaný hliníkový box v libovolné barvě RAL mírně zasahuje do světlosti okna a vyžaduje drobné zásahy do okenního rámu. Rolovací síť vám ale zato umožní pohodlný přístup na parapet, kdykoli ho potřebujete.

214
Redakce

Nejnovější

Dům a zahrada
10. května 2022

Pět podob využití pergoly

Redakce
3
1838 přečtení
Pět podob využití pergoly
Pergola nemusí znamenat jen obytnou terasu nebo přístřešek chránící auto před sněhem. Zjistěte, jak může vypadat pergola a k čemu ji využít na různých místech zahrady.
Svět Isotra
6. května 2022

Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?

Redakce
3
1838 přečtení
Bezpečí pro děti: jak vybírat stínicí techniku?
Několik desítek tisíc dětí se zranilo a přes dvě stě jich dokonce zemřelo ve Spojených státech od 90. let na následky nehody při zacházení se žaluziemi. Jak na to, aby stínění bylo bezpečné?