Hledat
Sezónní témata
27. dubna 2023

Den pracoviště: šance zlepšit vztahy, ale i pracovní prostředí

Redakce
3
672 přečtení
Den pracoviště: šance zlepšit vztahy, ale i pracovní prostředí
Co slavíte 30. dubna? Že jen Čarodějnice? Není to jediná významná událost, která se váže k tomuto datu: OSN v tento den doporučuje slavit Den pracoviště a v jeho rámci zlepšovat vztahy na pracovišti, navazovat přátelství a pracovat na osobním rozvoji. Tentokrát ho přímo na pracovišti oslaví jen malá část z nás, protože letos připadá na neděli. Myšlenku na zlepšení místa, kde pracujeme, ale můžeme oživit například v pátek nebo v úterý po Svátku práce.

Zdravé a ergonomické pracoviště

Především u sedavého zaměstnání, kdy trávíte většinu dne kancelářskou prací, je myslet na zdraví. Zařaďte do svého dne několik rutin, které vám pomohou předcházet zdravotním problémům.

Práce u počítače dá zabrat především našim zádům. Dbejme na ergonomii sezení, tj. správnou výšku stolu i židle a polohu nohou. Všechny klouby, které při sezení ohýbáme, by měly svírat pokud možno pravý úhel.

Nezapomínejme ani na rozproudění krve, kterým předcházíme otokům a bolavým nohám. Aspoň jednou za hodinu vstaňme od počítače a protáhněme se, třeba v rámci procházky do kuchyňky. Vsedě můžeme procvičovat alespoň ruce a kotníky.

Proti bolesti rukou pomáhají ergonomické klávesnice a vertikální myši, které jsou přirozenější pro polohu rukou. Při práci s myší mějte také opřené celé předloktí o desku stolu.

Kvalitní osvětlení a stínění

Na práci potřebujeme dobře vidět, ale zároveň nebýt oslněni. Kvalitní osvětlení je základ, stejně tak důležité je ale stínění. Osvícený zaměstnavatel vybaví pracoviště vším potřebným a ve stínění má široký výběr. Oblíbené v kancelářských budovách jsou hlavně venkovní žaluzie, které pomáhají udržovat teplo uvnitř budovy a v zimě naopak brání přehřívání, interiérové vertikální žaluzie nebo screenové rolety. Všechny tyto typy stínění si můžete pořídit i do domácí pracovny, kde můžete využívat jejich benefitů stejně jako v kanceláři.

Příjemné vztahy s kolegy

Přineste do práce třeba doma upečenou buchtu, chlebíčky nebo bonboniéru. Kolegy určitě potěší, že na ně myslíte, a můžete si v rámci oslav Dne pracoviště příjemně popovídat v kuchyňce. Příští rok můžete navrhnout personálnímu oddělení, jestli nechce nějakou malou oslavu uspořádat oficiálně. Na pracovišti trávíme třetinu dne, takže bychom tam měli být spokojení.

Nejnovější

Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
672 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?
Sezónní témata
13. října 2023

Oslavte den čokolády

Redakce
2
672 přečtení
Oslavte den čokolády
Kdo by neměl rád čokoládu? Praví čokoholici vědí, při jaké teplotě ji skladovat, při jaké konzumovat a proč by rozhodně neměla přijít na přímé slunce.