Zdravé a ergonomické pracoviště
Především u sedavého zaměstnání, kdy trávíte většinu dne kancelářskou prací, je myslet na zdraví. Zařaďte do svého dne několik rutin, které vám pomohou předcházet zdravotním problémům.
Práce u počítače dá zabrat především našim zádům. Dbejme na ergonomii sezení, tj. správnou výšku stolu i židle a polohu nohou. Všechny klouby, které při sezení ohýbáme, by měly svírat pokud možno pravý úhel.
Nezapomínejme ani na rozproudění krve, kterým předcházíme otokům a bolavým nohám. Aspoň jednou za hodinu vstaňme od počítače a protáhněme se, třeba v rámci procházky do kuchyňky. Vsedě můžeme procvičovat alespoň ruce a kotníky.
Proti bolesti rukou pomáhají ergonomické klávesnice a vertikální myši, které jsou přirozenější pro polohu rukou. Při práci s myší mějte také opřené celé předloktí o desku stolu.
Kvalitní osvětlení a stínění
Na práci potřebujeme dobře vidět, ale zároveň nebýt oslněni. Kvalitní osvětlení je základ, stejně tak důležité je ale stínění. Osvícený zaměstnavatel vybaví pracoviště vším potřebným a ve stínění má široký výběr. Oblíbené v kancelářských budovách jsou hlavně venkovní žaluzie, které pomáhají udržovat teplo uvnitř budovy a v zimě naopak brání přehřívání, interiérové vertikální žaluzie nebo screenové rolety. Všechny tyto typy stínění si můžete pořídit i do domácí pracovny, kde můžete využívat jejich benefitů stejně jako v kanceláři.
Příjemné vztahy s kolegy
Přineste do práce třeba doma upečenou buchtu, chlebíčky nebo bonboniéru. Kolegy určitě potěší, že na ně myslíte, a můžete si v rámci oslav Dne pracoviště příjemně popovídat v kuchyňce. Příští rok můžete navrhnout personálnímu oddělení, jestli nechce nějakou malou oslavu uspořádat oficiálně. Na pracovišti trávíme třetinu dne, takže bychom tam měli být spokojení.