Hledat
Udělej si sám
31. května 2021

Malování na kamínky

Redakce
2
4265 přečtení
Malování na kamínky

Možná jste už taky nějaké našli – skrývají se většinou na vyvýšeném místě u cesty, na zídkách, lavičkách, pařezech i ve větvích stromů, na zastávkách nebo v krabičkách geocachingových „keší“. Ozdobené kamínky, které mají na zadní straně PSČ a často i odkaz na facebookovou skupinu sběratelů. Zkuste nějaké vyrobit i sami – není to nic těžkého.

Kde koupit kameny na malování

Ideální kamínky na malování bývají k dostání v hobby marketech. Při nákupu ale dejte pozor, aby šlo o přírodní valounky bez povrchové úpravy – lesklé, dekorační kameny nebudou pro tvoření vhodné. Existují dokonce i specializované e-shopy na kameny. Materiál můžete samozřejmě nasbírat i v přírodě, může ale dát práci najít správně zaoblené kamínky bez ostrých hran, ani příliš velké, ani moc malé. 

868

Neodnášejte kameny z vysypaných oblastí předzahrádek nebo chodníků – slouží k odvádění vlhkosti.

Jak malovat kameny

Zapojte fantazii! Můžete malovat oblíbené motivy své nebo vašich dětí, třeba postavičky z kreslených seriálů, dopravní prostředky, květiny nebo smajlíky. Zkuste v procesu tvorby využít i tvar kamene – z bachratého bude ideální dýně, mrak nebo třeba UFO, z podlouhlého zase kaktus, mrakodrap či okurka.

Čím zdobit kameny: fixy, akrylové barvy nebo decoupage

Existuje několik metod, jak kamínky vyzdobit. Prvním krokem u každé z nich je kámen důkladně umýt a odmastit, třeba technickým lihem. Ideální je kamínek následně natřít podkladovou akrylovou barvou (například Balakrylem) a po zaschnutí pokračovat buď nanášením akrylových barev štětečkem, nebo akrylovými fixy. Kamínky můžeme zdobit i ubrouskovou metodou (decoupage), kdy na kamínky natřené podkladovou barvou nalepíme speciálním lepidlem na decoupage motiv vystřižený z ubrousku.

Existují například dokonce akrylové barvy, které ve tmě svítí.

869

Když jste s výzdobou spokojeni, přetřete kamínek bezbarvým akrylovým lakem nebo alespoň přestříkejte lakem na vlasy, aby se barvy při manipulaci nesetřely. Pokud plánujete delší vystavení povětrnostním vlivům, mělo by být vrstev laku několik. A chcete-li se zapojit do komunity sběratelů kamínků a třeba i sledovat jejich další osudy, nezapomeňte na spodní stranu přidat PSČ svého bydliště, případně i logo facebooku (bílé písmeno f v modrém rámečku) a název skupiny #Kamínky. Ve skupině pak můžete zveřejnit i fotografii s popisem místa, kde vaše kameny čekají na nalezení.

Baví vás malování kamínků? Zkuste s námi také malovat na sklo!

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
6. prosince 2023

Minimalisté žijí šťastněji

Redakce
3
4265 přečtení
Minimalisté žijí šťastněji
Vzorem současných minimalistů je bezpochyby Díogenés ze Sinópé. Podle legendy bydlel v prázdném sudu a vlastnil jen plášť, hůl, mošnu a hrneček – a hrneček zahodil, když u studánky uviděl dítě, jak pije z dlaní. Dnes i ti největší minimalisté potřebují bezpochyby více věcí, zastánci tohoto životního stylu se však shodují, že s méně věcmi je člověk šťastnější a svobodnější. Jak se zdravému minimalismu aspoň přiblížit?
Sezónní témata
1. prosince 2023

Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu

Redakce
3
4265 přečtení
Domov jako wellness centrum: Jak design ovlivňuje zdraví a pohodu
Doma trávíme velkou část dne a během té doby neustále vnímáme atmosféru našeho bydlení, i v tom případě, že se zrovna soustředíme na něco jiného. Zařízení a design našeho domova tak bezprostředně ovlivňuje naši psychickou pohodu a zprostředkovaně také naše psychické i fyzické zdraví. Jak na to, aby nám doma bylo co nejlépe?