Hledat
Udělej si sám
31. května 2021

Malování na kamínky

Redakce
2
4840 přečtení
Malování na kamínky

Možná jste už taky nějaké našli – skrývají se většinou na vyvýšeném místě u cesty, na zídkách, lavičkách, pařezech i ve větvích stromů, na zastávkách nebo v krabičkách geocachingových „keší“. Ozdobené kamínky, které mají na zadní straně PSČ a často i odkaz na facebookovou skupinu sběratelů. Zkuste nějaké vyrobit i sami – není to nic těžkého.

Kde koupit kameny na malování

Ideální kamínky na malování bývají k dostání v hobby marketech. Při nákupu ale dejte pozor, aby šlo o přírodní valounky bez povrchové úpravy – lesklé, dekorační kameny nebudou pro tvoření vhodné. Existují dokonce i specializované e-shopy na kameny. Materiál můžete samozřejmě nasbírat i v přírodě, může ale dát práci najít správně zaoblené kamínky bez ostrých hran, ani příliš velké, ani moc malé. 

868

Neodnášejte kameny z vysypaných oblastí předzahrádek nebo chodníků – slouží k odvádění vlhkosti.

Jak malovat kameny

Zapojte fantazii! Můžete malovat oblíbené motivy své nebo vašich dětí, třeba postavičky z kreslených seriálů, dopravní prostředky, květiny nebo smajlíky. Zkuste v procesu tvorby využít i tvar kamene – z bachratého bude ideální dýně, mrak nebo třeba UFO, z podlouhlého zase kaktus, mrakodrap či okurka.

Čím zdobit kameny: fixy, akrylové barvy nebo decoupage

Existuje několik metod, jak kamínky vyzdobit. Prvním krokem u každé z nich je kámen důkladně umýt a odmastit, třeba technickým lihem. Ideální je kamínek následně natřít podkladovou akrylovou barvou (například Balakrylem) a po zaschnutí pokračovat buď nanášením akrylových barev štětečkem, nebo akrylovými fixy. Kamínky můžeme zdobit i ubrouskovou metodou (decoupage), kdy na kamínky natřené podkladovou barvou nalepíme speciálním lepidlem na decoupage motiv vystřižený z ubrousku.

Existují například dokonce akrylové barvy, které ve tmě svítí.

869

Když jste s výzdobou spokojeni, přetřete kamínek bezbarvým akrylovým lakem nebo alespoň přestříkejte lakem na vlasy, aby se barvy při manipulaci nesetřely. Pokud plánujete delší vystavení povětrnostním vlivům, mělo by být vrstev laku několik. A chcete-li se zapojit do komunity sběratelů kamínků a třeba i sledovat jejich další osudy, nezapomeňte na spodní stranu přidat PSČ svého bydliště, případně i logo facebooku (bílé písmeno f v modrém rámečku) a název skupiny #Kamínky. Ve skupině pak můžete zveřejnit i fotografii s popisem místa, kde vaše kameny čekají na nalezení.

Baví vás malování kamínků? Zkuste s námi také malovat na sklo!

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
29. května 2024

Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti

Redakce
4
4840 přečtení
Mezinárodní den dětí: Oslava radosti a budoucnosti
Každý rok 1. června slavíme Mezinárodní den dětí, který je věnován našim nejmladším a nejcennějším členům společnosti. Tento den je příležitostí k oslavě radosti, nevinnosti a naděje, kterou děti přinášejí do našich životů. Zároveň nám připomíná, jak důležité je zajistit pro děti bezpečné, zdravé a stimulující prostředí, ve kterém mohou růst a rozvíjet se.
Sezónní témata
14. května 2024

Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií

Redakce
4
4840 přečtení
Energetická účinnost a stínicí technika: Snižte spotřebu energií
V dnešní době, kdy se stále více mluví o udržitelnosti a snižování energetické stopy, hrají klíčovou roli v každé domácnosti i energeticky účinná řešení. Jedním z efektivních způsobů, jak můžete snížit spotřebu energie ve svém domě nebo kanceláři, je použití stínicí techniky. Stínicí systémy, jako jsou žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, nejenže zlepšují estetiku prostoru, ale také přinášejí významné energetické úspory. Podívejme se blíže, jak může stínicí technika přispět k lepší energetické efektivitě.